Hushoffice wprowadza dwa nowe pody akustyczne do pracy i spotkań, w pełni dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami ruchowymi – hushFree.Access.M oraz hushFree.Access.L. Budki posiadają m.in. niski próg, ułatwiający dostanie się do wnętrza kabiny, szerokie drzwi i możliwość wyboru kierunku ich otwierania czy wygodny pochwyt, który nie wymaga obrotu nadgarstka. Nowe produkty wprowadzają też intuicyjny system sterowania wentylacją i oświetleniem – hushAssistant – dostępny dla całej linii hushFree.
Nowoczesne miejsce pracy musi odpowiadać na bieżące potrzeby i oczekiwania pracowników, a jednym z wątków dyskusji o wizji współczesnego biura jest jego dostosowanie dla osób z niepełnosprawnościami. Bazując na danych z USA, poziom zatrudnienia pracowników z niepełnosprawnościami wzrasta już od 2018 roku. Szacuje się, że 37% osób z niepełnosprawnościami podejmuje pracę zawodową, a największy wzrost zatrudnienia w tej grupie zauważono w trakcie pandemii Covid. Wpłynął na to rozwój hybrydowego systemu pracy, ale także ogólna świadomość i zrozumienie dostępności w zakresie narzędzi digital i włączanie jej w proces rekrutacji[1]. Dostosowanie samej przestrzeni pracy do funkcjonowania w niej osób z ograniczeniami staje się coraz bardziej istotne. Miejsca pracy służą dziś przede wszystkim socjalizacji, możliwości współpracy i żywej wymianie idei, która może być utrudniona w ramach kontaktów wyłącznie zdalnych. Blisko 63% wszystkich pracowników firm twierdzi, że współpraca i możliwość socjalizacji to główny powód korzystania z biura[2]. Należy więc w projekt przestrzeni do pracy włączać rozwiązania, które tej możliwości nie będą ograniczały dla nikogo, choćby z powodu fizycznych ograniczeń.
Mateusz Barczyk, senior brand manager w Hushoffice
Przestrzeń otwarta na pracowników
hushFree.Access.M
Biorąc pod uwagę dane z kanadyjskiego raportu „National Accessibility Study 2024”, najczęściej wskazywanymi przez ankietowanych z ograniczeniami doświadczanymi barierami fizycznymi w miejscu pracy są nieodpowiednia konstrukcja stanowisk oraz hałas[3]. Inwestycja w takie kabiny biurowe, jak hushFree.Access.M czy hushFree.Access.L, to nie tylko zapewnienie rozwiązań dla osób z niepełnosprawnościami. Obecność dostosowanego wyposażenia w biurze wzmacnia prawdopodobieństwo zatrudnienia osób o ograniczonej mobilności. Nawet jeśli osoba z ograniczeniami nie jest zatrudniona „tu i teraz”, wszelkie rozwiązania poprawiające dostępność biura zwiększają potencjał przyszłych procesów rekrutacyjnych przedsiębiorstwa. Co więcej, koncentracja na idei dostępności biura przynosi realne efekty biznesowe. Bazując na danych z raportu Accenture, firmy, które w przeciągu 5 lat były liderami w zakresie integracji osób niepełnosprawnych, odnotowały 1,6-krotnie większy przychód, 2,6-krotnie większy dochód netto i 2-krotnie większy zysk ekonomiczny niż pozostałe badane organizacje[4]. Trend inkluzywności i różnorodności, miejsce dostępne dla wszystkich oraz elastyczne rozwiązania zapewniające pracownikom maksymalną wydajność przy jednoczesnemu zaspokojeniu ich potrzeb to dziś klucz do tworzenia rozwiązań przyszłości – zarówno w ludzkim, jak i biznesowym ujęciu.
Mateusz Barczyk, senior brand manager w Hushoffice
hushFree.Access.L
Aranżuj zgodnie z potrzebami
hushFree.Access.M
Wydajna wentylacja i oświetlenie w nowym wydaniu
- Automatyczny – na bieżąco dostosowujący parametry oświetlenia do aktualnej pory dnia;
- Relaks – wspierający odpoczynek i wellbeing pracownika;
- Skupienie – dostosowany do pracy wymagającej dużego skoncentrowania;
- Wideorozmowa (dostępny wyłącznie w hushFree.S) – natychmiast aktywuje najlepsze ustawienia do wideokonferencji, uwzględniając oświetlenie boczne kabiny hushFree.S.
hushAssistant
[1] Accenture, „The disability inclusion imperative”, 2023 r.
[2] Haworth, „Workplace Trends 2023 & Transformation Strategies”
[3] Rick Hansen Foundation, „National Accessibility Study 2024”.
[4] Accenture, „The disability inclusion imperative”, 2023 r.