Kabiny akustyczne Hushoffice spełniły wymagania Certified Autism Resource (CAR) dla asortymentu przeznaczonego dla osób ze spektrum autyzmu, określone przez International Board of Credentialing and Continuing Education Standards (IBCCES). Oznacza to, że pody Hushoffice odpowiadają potrzebom osób z zaburzeniami ze spektrum autyzmu, tj. pomagają tworzyć otwarte, inkluzywne i wydajne miejsce pracy, w którym osoby w spektrum autyzmu mogą pracować, spotykać się i rozmawiać w odpowiednich warunkach.
Około 1% światowej populacji jest w spektrum autyzmu[1] – to duża grupa, która również współtworzy kadrę pracowniczą. Szacuje się, że w samej Unii Europejskiej 10% osób autystycznych wykonuje pracę zarobkową[2]. Jednak dane z Wielkiej Brytanii wskazują, że osoby autystyczne mierzą się z największą luką płacową ze wszystkich grup niepełnosprawnych, zarabiając średnio o jedną trzecią mniej niż osoby pełnosprawne. Luka ta znacznie się zmniejsza, gdy uwzględni się czynniki, takie jak rodzaj zatrudnienia. Sugeruje to, że luka płacowa wynika w dużej mierze z tego, że osoby autystyczne nie są w stanie dostać się na wyższe stanowiska, lepiej płatne[3]. Można przypuszczać, że powodem tej sytuacji są m.in. wciąż funkcjonujące, błędne negatywne stereotypy dot. funkcjonowania osób autystycznych, co generuje obawy w kontekście ich zatrudnienia. Paradoksalnie, ponad 50% wszystkich pracowników neuroatypowych posiada umiejętności wyższe niż te wymagane na ich stanowiskach[4]. Co więcej, jedną z najczęściej wskazywanych barier deklarowanych przez pracodawców w kontekście zatrudniania osób z niepełnosprawnościami są koszty dostosowania miejsca pracy[5]. Dlatego bardzo ważnym aspektem w dzisiejszej rzeczywistości biurowej jest inkluzywny projekt biura. Różnorodność kadry pracowniczej to zawsze atut, ponieważ osoby z różnym spojrzeniem na zadania mogą się wzajemnie uzupełniać i inspirować. Zespoły różnorodne pod względem poznawczym wypracowują lepsze wyniki w złożonych, problematycznych sytuacjach[6]. W kontekście aranżacji biura, najbardziej neuroinkluzywnym podejściem jest uwzględnianie potrzeb neuroróżnorodności. Zakłada ono, że przestrzeń spełni potrzeby sensoryczne i fizyczne wszystkich pracowników, oferując udogodnienia i elementy, takie jak m.in. kabiny akustyczne. Taka strategia eliminuje potrzebę późniejszego dostosowywania miejsca pracy, zachęcając tym samym do równie inkluzywnego prowadzenia procesów rekrutacyjnych, bez dyskryminacji osób atypowych.
Mateusz Barczyk, senior brand manager w Hushoffice
hushFree.M
Wsparcie zespołów opartych na integracji
Uzyskanie certyfikatu CAR jest dla nas bardzo ważnym potwierdzeniem, że budki akustyczne Hushoffice są produktami realnie wpływającymi na komfort i efektywność pracy osób ze szczególnymi potrzebami. Inkluzywny projekt biura powinien uwzględniać przestrzenie wyizolowane od hałasu, przeznaczone do pracy w ciszy i skupieniu lub rozmów, które nie dekoncentrują innych użytkowników biura. Tę potrzebę w pełni spełniają pody Hushoffice. Szeroka oferta w portfolio marki pozwala dobrać rozwiązania, które wpiszą się w estetykę i powierzchnię każdego biura. Korzyści wizerunkowe i realne zwiększenie komfortu w miejscu pracy, poprzez promocję inkluzywności, to nie jedyny argument dla pracodawców. Inwestycje w inkluzywne rozwiązania potrafią przynieść realne zyski, warto więc o inkluzywności w biurze myśleć strategicznie, a nie doraźnie.
Mateusz Barczyk, senior brand manager w Hushoffice
[1] „Droga do otwarcia rynku pracy w Polsce dla osób autystycznych”, 2022 r.
[2] Tamże.
[3] „The Buckland Review of Autism Employment: report and recommendations”, 2024 r.
[4] National Autism Indicators Report, Drexel University, 2018 r.
[5] „The Buckland Review of Autism Employment: report and recommendations”, 2024 r.
[6] https://hbr.org/2017/03/teams-solve-problems-faster-when-theyre-more-cognitively-diverse.